PORTAL LEŚNY

blog o lasach
Drewno księżycowe. Fakty i mity | OBLICZA LASÓW #93

Oglądalność i zainteresowanie: 121265, czas trwania 14m 49s, otrzymana ocena 4767, reakcje 744.

Czy fazy księżyca mają wpływ na drewno? Kim jest Erwin Thoma i co go łączy z drewnem księżycowym? W jakim terminie pozyskiwać drewn ... Wasze opinie, komentarze:


Drewno księżycowe. Fakty i mity | OBLICZA LASÓW #93

- To teraz przejdźmy do zastosowań...
Czy powiedzmy jak zrobie sobie taras z drewna księżycowego to go wietrzenie fizyczne nie zniszczy po 10 latach?
Albo jeśli elewację zewnętrzną mam z drewna ksieżycowego, to nie muszę jej malować w obawie przed tym że spróchnieje?
- Ja myslalem ze zetniesz drzewo poddasz go pod rozne warunki i udukomentujesz cos ciekawego tym bardziej ze jak widac ze macie dostep do drewna lapa w dol
- Mozna samemu przeprowadzic badanie i zaobserwowac czy drewno sciete wg Thoma jest mniej podatne na grzyby i robale i ogien niz drewno pozyskane w innym czasie.
- a co z tym że woda osiąga w kapilastrach czy jak zwał tak zwał z filmu Księżycowe drewno- stan żelowy czy żelowaty czyli 4 stan skupienia wody- nie znam się na tym ale chciałabym się dowiedzieć choć to nie moja dziedzina ale bardzo ciekawe
- Czy to takie trudne ściąć kilka drzew księżycowych, kilka w lutym kilka w czerwcu i potem porównać ich właściwości? Wtedy wszystko byłoby jasne
- "Z OSTATNIEJ CHWILI - GLOBALNE OCIEPLENIE NAJLEPSZYM ŚRODKIEM PRZECIW FOLIARZOM. ZOBACZ JAK!"
- Polecam Ci pozyskanie Wiedzy zdobytej przez p. Tomę - austriackiego leśnika który posiada badania naukowe dotycząca drzewa księżycowego.
- Ciekawe , ten brodacz podobny jest do skrzata.
- Zimą soki drzewa schodzą do korzeni i przez to takie drewno jest trwalsze, bo jet bardziej suche. Dodatkowo odpowiednia faza księżyca strukturyzuje wodę w drzewie po ścince. Cała filozofia.
- Thoma nie twierdzi, tylko ma to przebadane i uzyskał na to certyfikat TUV !!!
- Tu więcej byście też znaleźli giterpol.pl kraty pomostowe kwasoodporne więcej to już w google trzeba.
- więcej wiary a mniej zazdrości pajacu
- Dużo gadaniny, mało faktów, kluczenie, by wydłużać, i wydłużać ową gadaninę. Wziął 'patyka" ...
- Pan Toma zapomniał dodać, że wszystko to racja i Ameryki w konserwach nie odkrył, ale w tym temacie jest jedno znaczące "ale"... Drewno jest w ch@j drogie i raczej dlatego ludzkość buduje z czegoś tańszego, a zarazem ognioodpornego i równie trwałego choć sztucznego. Bo kurcze blade, nawet regał sosnowy kosztuje krocie, a co dopiero cały dom z drewna i to budowany w specjalnej technologii. Dlatego kładziemy lache na księżycowe drewno Pana Tomy i kupujemy regały z wióru w Ikei, a domy budujemy z suporexu. Nie dlatego że świat jest zakłamany, ale dlatego że "natura" kosztuje krocie które w żadnym wypadku nam się nie zwróci. Takie pieprzenie. Sam podjarałem się jak australijskie lasy gdy obejrzałem ten filmik z BoldTV, ale potem zgasił mnie mój ojciec prosty stolarz... 🤷🏻‍♂️
- Dziadowie cieli w Borach Tucholskich przed Bożym Narodzeniem. Zwozili na łąkę torfową i moczyli w rowach po wydobyciu torfu do wiosny. Na mokre kloce przychodził Cieśla stawiał konstrukcję i jak wyschła to do takiego drewna był problem wbić gwóźdź. Domy na podmurówce z kamienia stały 150 lat bez konserwacji.
- Erwin Thoma.
- Przeciwstawiłeś badania naukowca Ernsta Zürchera (któremu nie wierzysz) słowom autorów portalu "Siedem wierzb", o których wiemy tyle, ile o sobie napisali "Jesteśmy młodym małżeństwem, któremu w końcu zamarzyło się mieszkanie na swoim – własny, naturalny dom", a którzy dali Ci ostateczną odpowiedź na tę sporną kwestię. Oj, facet... ;)
- Z tego co mówisz, to całego Pliniusza ograniczyłeś do cytatu Krzysika. :)) Jeśli sprawdzasz, to sprawdzaj dokładnie. Fakt jednak, że ten jeden mały cytat Krzysika dał już częściowe potwierdzenie. W drugiej części potwierdzenia być nie mogło, gdyż współczesne oficjalne podręczniki nie zawierają treści, których autor nie może potwierdzić powszechną praktyką i badaniami naukowymi, a te w przypadku drewna księżycowego są jak na nasze czasy nowatorskie (mimo odległej tradycji, do której nawiązują). Jednym słowem - nie dostarczyłeś żadnych dowodów.
- Wole marsjanskie drewno
- Dziękuję za interesujący wykład. Oczywiscie znam temat drewna ksiezycowego. Zawsze jednak nasuwa mi się takie pytanie. Skoro tylko ksiezyc ma wplyw na jakość drewna to dlaczego tylko w Alpach jest ono wycinane do tych super domów? Przeciez jezeli jest to jedyny argument to ksiezyc jest wszedzie i kazde drzewo podlega jego wpływom. Nie powinien w tym układzie mieć znaczenia rodzaj drewna i jego lokalizacja podczas ścinki. Ktoś zrobił sobie monopol na dobry biznes dopisujac ideologię tam gdzie jej nie ma.
- JAK TY CZLOWIEKU MASZ JESZCE WATPLIWOSCI Z POWODU BZDURNEGO ARTYKULU PEWNEJ BABY TO TOBIE TRUDNO POMUC:SA WSPANIALE TLUMACZENIA DOROBKU ERWINA THOMY(WOJEK GOOGLE SIE KLANIA) A JAK NIE TO BUDUJ DOM Z DREWNA OPALOWEGO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!