PORTAL LEŚNY

blog o lasach




Las Natoliński - mgnienie prastarej puszczy

Oglądalność i zainteresowanie: 12677, czas trwania 24m 23s, otrzymana ocena 205, reakcje 46.

Jak wskazują źródła historyczne, Las Natoliński był niedostępny przez blisko 200 ostatnich lat. Odgrodzony płotem od sąsiadujących ... Wasze opinie, komentarze:


Las Natoliński - mgnienie prastarej puszczy

- Podam jakie zwierzęta tam obserwowałem, może komuś się przyda jako ciekawostka, wymienię te najciekawsze obserwacje: Łoś, Bóbr, kuna domowa i leśna, nietoperze, borsuk, sarna, dzik, lis, puszczyk, bocian czarny:)
- W naturalnym ekosystemie obecne są duże zwierzęta: dziki, jelenie. Są niezbędne do tego żeby las był zdrowy. A to jest 100ha ogrodzonych szczelnym płotem. Pan leśnik o tym nie wie? Przejdźcie się wzdłuż płotu i wyciągnijcie sami wnioski - co dzieje się z tym lasem? A ludzie i tak tam chodzą - studenci Kolegium Europejskiego i jeżdżą samochodami - strażnicy. Śmieszne jak wspomnieli o obwodnicy i cięcie 😀 I jakoś zapomnieli powiedzieć o akademikach na tym zamkniętym terenie, imprezach 'studentów'... Czysta propaganda.
- Nikt tak nie zaszkodził przyrodzie Parku Natolińskiego jak pan i zarządzający nim Tkaczyk. W 1930 roku park był ogólnodostępny. Został urządzony przez Kostkę-Potockiego. Większość drzew została zasadzona. Są w nim zabytki, które obecnie są dostępne dla nielicznych- głównie znajomych i polityków. CEN Natolin korzysta z dróg parkowych jeżdżąc samochodami po parku, niszcząc tamtejszą przyrodę. Studenci, którzy płacą 26000 EUR za semestr chodzą do pałacu na kawę i urządzają sobie zabawy w pałacu. Uprawiają w kompleksie leśnym o powierzchni 120 hektarów sporty, podczas gdy mieszkańcy muszą siedzieć w domach, w czasie pandemii. Pana film został zasponsorowany przez CEN Natolin, dlatego nie jest obiektywny. Posadzone przez Kostkę-Potockiego drzewa, historyczne alejki, zarastają chwastami leśnymi, olchami, topolami itp. W zarośniętych chaszczach nie chce się rozwijać żuk pachnica, który tam występuje. Zresztą oni rozjeżdżają tego żuka samochodami. Można to obejrzeć na prezentowanych materiałach na youtube.
- Dawno nie oglądałem takiego filmu przyrodniczego. Dużo wiedzy specjalistycznej co czuć i słychać, nie banalny i nie nudny jak to teraz filmy przyrodnicze. Jednocześnie przy pięknem podkładzie muzycznym i dobrej reżyserii.
Diamencik.
- Cudowny las i piekny film.Dawno niewidziany Pan Gerard Sawicki z pamietnej Telewizji Edukacyjnej :)
- Konrad, oglądałem dziś ten film kolejny raz i stwierdzam, że ten film naprawdę jest wyjątkowy i jest super, świetnie przedstawiony temat Lasu Natolińskiego, jak już kiedyś pisałem może byś jeszcze kiedyś coś nakręcił o zbliżonej tematyce, tematów nie brakuje jak i miejsc, jak coś - służę wiedzą o miejscach na Ursynowie:)
- Bardzo ciekawy film, Panie Konradzie. :)) Obejrzałam z zapartym tchem.
Czy Pan wie, że pracownicy SGGW zakładają kolczyki i obroże wiewiórkom w Łazienkach i podobno w tym rezerwacie...?
Cytuję:
"Naukowcy z SGGW będą prowadzić swoje badania w dwóch miejskich ośrodkach służących za dom dla rudych gryzoni – Łazienkach Królewskich i Lesie Natolińskim. Dzięki temu badacze porównają zwyczaje niezależnych stad zamieszkujących tereny zielone o różnym stopniu ingerencji ludzkiej. W eksperymencie naukowcy posłużą się tzw. metodą CMR (ang. capture-mark-recapture).
Oznacza to, że wiewiórki zostały oznakowane kolczykami z indywidualnym numerem oraz wyposażone w obróżki z nadajnikami radiotelemetrycznymi. W ten sposób doktorzy z SGGW będą mogli śledzić zwierzęta i obserwować ich zachowania ."
Panie Konradzie - widziałam już dwie wiewiórki z wielkimi ranami na uszach od tych kolczyków, które powodują infekcję, a jak można domyślić się także i ból, a stąd już niedaleko do choroby.
Co Pan o tym sądzi?
- Ładnie skomponowany film o pięknym lesie. Oby ten las nie stał się ogólnie dostępnym parkiem, co chodzi po głowie niektórym ludziom. Byłby to koniec tego skrawka samowystarczalnego pierwotnego ekosystemu. Uważam, że należy przeciwstawiać się tym zakusom.
- Jak Pana zobaczyłem to myślałem ze jakiś znany reżyser czy cos... A tu 40 subow :P
- Piękny film, ładnie skomponowany. :) Przyjemnie oglądać to za każdym razem. :)
- Więcej informacji jak coś, drukarniabeltrani.pl ja bym się z tym zgodził.
- Super film, super miejsce i super pomysł Panie Konradzie.

Miejsce zapomniane, mieszkam na Ursynowie od dziecka, 37 lat, wielu moich kolegów z tej dzielnicy nawet nie wie, gdzie to jest, a mieszka tu tyle lat co ja albo prawie.

Często bywam w okolicach i wszystkich innych podobnych terenach w naszej dzielnicy, pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów filmowych.

Krzysztof Twardowski
- osoby zainteresowane problematyką rezerwatów przyrody zachęcam do wypełnienia ankiety, którą przeprowadzam w ramach badań naukowych. Z góry bardzo dziękuję za każde wypełnienie!
https://rezerwatyprzyrody.webankieta.pl/
- BARDZO PIĘKNY I INTERESUJĄCY FILM. TAKIE MIEJSCA JAK LAS NATOLIŃSKI NIE POWINNY BYĆ MIEJSCEM UDOSTĘPNIANYM DLA LUDZI LECZ BEZWZGLĘDNIE MUSZĄ BYĆ CHRONIONE
- Niestety nie mogłem osobiście przybyć na premierę, ale po dwukrotnym obejrzeniu filmu, podzielę się wstępnie moimi odczuciami i opinią. Kilka aspektów jest niesamowitych. Po pierwsze - że takie cudo, jakim jest Las Natoliński przetrwał w tak niesprzyjającym dla przyrody miejscu jak Warszawa. Po drugie - świadomość, że to tylko skrawek dawnej świetności Puszczy Mazowieckiej powoduje uczucie przygnębienia, że człowiek ją kompletnie zdewastował i przeobraził te tereny w smolisto-dymiący moloch. Po trzecie - fauna i flora Lasu Natolińskiego powalają na kolana i stan wielkiego zachwytu nad tą przyrodniczą perełką w żadnym stopniu nie jest przesadzony. Po czwarte - pomnikowe drzewa. Dla mnie - treehuntera, fascynata i miłośnika drzew, a przede wszystkim sędziwego drzewostanu to coś wspaniałego. Po piąte - film świetnie zrealizowany, ukazujący WIELKOŚĆ I dostojność przyrodniczego życia Lasu Natolińskiego. Cieszę się, że tak bardzo podkreślono rolę martwego drewna w lesie w różnym stadium rozkładu. Tytuł niezwykle trafny - po prostu mgnienie dawnej, królewskiej Puszczy, która porastała obficie obecną, warszawską aglomerację. Jakże odmienne miejsce od lasów gospodarczych. GRATULUJĘ Drzewiej świetnego filmu z absolutnie unikatowym miejscem w roli głównej, jakim jest Las Natoliński!
- Panie Konradzie wcześniej widziałem fragmenty filmu, ale całość zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. Sposób przekazu, lekkość przejść pomiędzy historią i teraźniejszośćią , miastem i puszczą, doskonale wybrane komentarza czy sposób wplatania ujęć ukazujących poszczególne gatunki czyni ten film arcyciekawym. Film powinien być "lekturą obowiązkową " każdego Ursynowianina a może każdego Polaka. Bardzo dziękuję .
- Gołębie są hodowane na Kabatach :) tak grasuje tu jastrząb , ma czym się najeść . Sam hoduje nie opodal Lasu :)
- Niestety otulina Lasu Natolińskiego jest systematycznie niszczona deweloperzy użytkownicy samochodów 4X4, dodam że w okolicy parku swoją niszę zajął Świerszcz polny gatunek chroniony  którego stanowiska są także chronione co nie przeszkadza deweloperom wysypywać ziemię i wylewać wodę z wykopów pod fundamenty budów.